Vďaka vám hrdinovia Dukly
Všetci traja najvyšší ústavní činitelia Slovenskej republiky: prezident Andrej Kiska, predseda NR SR Andrej Danko a predseda vlády SR Róbert Fico 6. októbra vzdali na cintoríne čs. vojakov v Duklianskom priesmyku hold účastníkom jednej z najväčších horských operácií na Východnom fronte.
Deň hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie si spolu s nimi pripomenul aj predseda poslaneckej snemovne Českej republiky Jan Hamáček, delegácia MO SR na čele s ministrom obrany Petrom Gajdošom, náčelník Generálneho štábu OS SR generál Milan Maxim, delegácia MO Českej republiky pod vedením námestníčky ministra obrany Aleny Netolickej, zástupcovia vojenského diplomatického zboru akreditovaného na Slovensku, predstavitelia štátnej správy a samosprávy Prešovského samosprávneho kraja, okresu a mesta Svidníka, zástupcovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, priami účastníci bojov, zástupcovia OS SR, ako aj miestni obyvatelia.
"Prišli sme sem, aby sme vzdali česť a zaspomínali na bojovníkov z hrdinskej Červenej armády a 1. československého zboru. To sú ľudia, ktorí tu položili svoj život," povedal prezident Andrej Kiska a dodal, že za každým človekom sa skrýva príbeh otca, brata, syna, mamy, manželky, dcéry, ktorých doma niekto čakal. Dôležitosť hrdinstva sovietskych a československých vojakov, ktorí položili životy na našu slobodu zdôraznili vo svojich príhovoroch aj predseda NR SR Andrej Danko a predseda vlády SR Róbert Fico.
Karpatsko-duklianska operácia vstúpila do dejín ako najväčšia a najkrvavejšia bitka línie východného frontu súvisiaca s územím Slovenska. Vojská Červenej armády a Československého armádneho zboru počas nej narazili na tvrdý odpor nemeckých jednotiek. Útočná operácia mala spojiť povstalecké sily Slovenského národného povstania so sovietskymi vojskami. Trvala od 8. septembra 1944 do 28. októbra 1944.
Minister obrany SR Peter Gajdoš počas pietneho aktu vyznamenal Pamätnou medailou ministra obrany SR II. stupňa dvoch preživších bojovníkov, príslušníkov 1. čs. armádneho zboru Jána Jurčišina z obce Vagrinec v okrese Svidník a Jána Štefánika z Giraltoviec. V delegácii českých veteránov nechýbal ani brigádny generál v. v. Miloslav Masopust, ktorý bol v bojoch o Dukliansky priesmyk ranený. „Oproti stovkám mojich bojových kolegov, ktorí v bojoch padli som však mal vlastne šťastie,“ skromne dodáva rodák z Volyne pri uctení si pamiatky veliteľa 1. čs. armádneho zboru armádneho generála Ludvíka Svobodu vo Svidníku.
Minister obrany SR Peter Gajdoš zdôrazni, že ako národ nemôžeme nikdy dopustiť, aby sa zabudlo na hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie. Pripomenul, že sloboda nášho národa sa nerodila ľahko a mier nikdy nebol, nie je a nebude samozrejmosťou. Preto sme povinní pripomínať tieto udalosti aj mladým ľuďom. Zároveň zdôraznil, že je potrebné, aby deti a mládež navštevovali pamätné miesta histórie slovenského národa. Aj preto bolo dobré, že pri pamätníku čs. vojakov nechýbala školská mládež, ani kadeti Akadémie OS SR z Liptovského Mikuláša.
Obete bojov na Dukle si ekumenickou spomienkou uctili pri pamätníku čs. vojakov Biskupský vikár Ordinariátu OS a OZ SR podplukovník Mons. PaedDr. Jozef Michalov a starší kaplán Akadémie OS gen. M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši kapitán Mgr. Viktor Sabo z Úradu ekumenickej pastoračnej služby OS SR. Pri pamätníku sovietskych vojakov vo Svidníku zasa pravoslávny vojenský duchovný, riaditeľ Úradu ekumenickej pastoračnej služby OS SR major Vladimír Varga. Pri pietnom akte kladenia vencov pri soche armádneho generála Ludvíka Svobodu vo Svidníku nechýbala ani jeho dcéra prof. Zoe Klusáková – Svobodová. Následne sa celý priebeh osláv Dňa hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie zavŕšil pri pamätníku tisícov padlých sovietskych vojakov na ich cintoríne vo Svidníku.